Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis

3. 2. 2007

J. K. ROWLING

Životní osudy spisovatelky Joanne Kathleen Rowlingové by mohly ideálně sloužit jako inspirace pro románek z červené knihovny. Narodila se v roce 1965 a dětství prožila v městečku Chepstow v blízkosti Bristolu. Od dětství ji přitahovala literatura. Nejenže ráda četla, ale v šesti letech začala psát příběhy, jejichž hrdinou byl králík. Nejoblíbenější dětskou hrou spisovatelky a její mladší sestřičky byly hry na kouzelníky a čarodějnice, které provozovaly společně se sousedovými dětmi. Údajně se Joannin nejmilejší kamarád jmenoval Ian Potter, ale jak spisovatelka tvrdí, její slavný literární hrdina je pouze výplodem fantazie a neměl žádný předobraz v konkrétním chlapci. Naopak Harryho kamarádka Hermiona je podle autorčiných slov v mnohém podobná spisovatelce v dětských letech.

J. K. Rowlingová vystudovala na univerzitě francouzštinu a klasickou filologii a posléze pracovala v různých profesích, hlavně jako učitelka nebo sekretářka. Jednoho dne roku 1990, když jela vlakem z Manchesteru do Londýna, se jí před očima objevil příběh malého čaroděje Harryho a Školy kouzel. Jenže ten si musel ještě nějaký čas počkat, než přišel na svět, respektive na papír. Když Rowlingová přišla o zaměstnání, vydala se do Portugalska učit angličtinu. Provdala se tam za místního televizního reportéra a po roce se jim narodila dcera Jessika. Manželství se brzy nato rozpadlo a ona se vrátila zpět do Anglie, kde žila ze státní podpory, bydlela v malém vlhkém bytě a potýkala se s vážnými existenčními problémy.Tehdy začala psát příběh malého kouzelnického sirotka Harryho Pottera - částečně to byl i únik od reality, která pro ni byla velmi frustrující. Protože neměla peníze na počítač, psala ručně a texty přepisovala na psacím stroji. Několik nakladatelství rukopis neznámé autorky odmítlo (Penguin, Harper Collins a Orion), ale jedno ne (Bloomsbury). Tak v roce 1997 vyšla v Anglii její první knížka - Harry Potter a Kámen mudrců. Nejprve v nákladu 500 kusů. Zájem čtenářů byl ale nečekaný a v první vlně se prodalo 70 000 výtisků. Americké nakladatelství Scholastic poté zaplatilo za americká práva přes sto tisíc dolarů.

Následovaly další tituly Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu a naposledy Harry Potter a Ohnivý pohár. Svět zachvátila doslova "pottermánie", dokonce třetí díl museli knihkupci začít prodávat až odpoledne, když skončila škola, protože děti by šly stát fronty do knihkupectví. Čtvrtý díl šílenství ještě akceleroval, zrodil se světový vydavatelský rekord - v Anglii se vydalo jeden a půl miliony výtisků, ve Spojených státech téměř čtyři miliony. V současné době autorka připravuje pátý díl s názvem Harry Potter a Fénixův řád.

4. listopadu 2001 se konala v Londýně světová galapremiéra filmu Harry Potter a Kámen mudrců. Za první víkend vydělal film ve Spojených státech 93,5 milionů dolarů a ve Velké Británii 23 milionů. Malý čarodějnický učedník Harry Potter změnil jako kouzelným proutkem život své stvořitelky. Zdá se, že bude ve své spisovatelské profesi první, kdo stane mezi miliardáři. Její obrovským tempem narůstající bohatství však není spojeno pouze s literární činností, ale dnes už vydělává více než na knížkách na zboží spojeném s jménem jejího hrdiny - hračkami počínaje a dětskými pyžamy konče. Její týdenní příjem prý činí kolem 600 000 liber, a za tuto částku nedávno koupila dům v Pertshire. Našla si i novou lásku. Jejím partnerem je Neil Murray, který ji doprovázel na londýnskou premiéru filmu Harry Potter. V žebříčku nejlépe placených osobností světa se umístila na 24. místě hned za fenomenálním basketbalistou Michaelem Jordanem a nechala za sebou i proslulou Cher. Od královny dostala Rowlingová Řád britského impéria za přínos dětské literatuře. Její knížky o Harrym Potterovi byly přeloženy do desítek jazyků a prodávají se po celém světě v milionových nákladech. U nás vyšly všechny čtyři díly v nakladatelství Albatros.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář