Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis

6. 1. 2007

ALAN RICKMANObrazek
Datum narození:
21.02.1940

Místo narození: Hammersmith, Londýn, Anglie

Znamení:
RybyAlan Rickman je po rodičích irsko-veląského původu. Vystudoval design na Chelsea School of Art a tři roky pracoval s návrhářskou skupinou, než se rozhodl stát se hercem. Jako ąestadvacetiletý začal studovat herectví na Royal Academy of Dramatic Art (RADA) v Londýně a poté se připojil k souboru Birmingham Repertory Theatre Company. Krátce pak působil v londýnském divadle National Theatre, neľ se stal členem Royal Shakespeare Company (1985-87), v jejíľ inscenaci hry Christophera Hamptona podle Laclosova románu v dopisech Nebezpečné známosti zaujal rolí záletného vikomta Valmonta.


V téľe úloze amorálního svůdce a manipulátora lidských citů hostoval také na Broadwayi, kde byl za svůj výkon nominován na cenu Tony 1987. Hrál i v daląích divadelních inscenacích, např. v Čechovově Rackovi a Shakespearových hrách Troilus a Cressida a Hamlet. Do ąirąího diváckého povědomí vstoupil jako odporný i komický lotr Obadiah Slope v TV seriálu Barchesterská kronika.


Před film. kamerou se prosadil hned svou první rolí Hanse Grubera, sebejistého ąéfa teroristického komanda, které je při svém přepadení přepychového mrakodrapu zneąkodněno jediným neohroľeným policistou (Bruce Willis), v akčním thrilleru Smrtonosná past (r. J. McTiernan). Podobnými rysy přitaľlivého ničemy se vyznačuje také ąerif z Nottinghamu, za jehoľ ztvárnění v historické legendě Král zbojníků Robin Hood (r. K. Reynolds) získal cenu BAFTA 1991. Jiľ dříve získal za své role ve snímcích Rozum a cit a Michael Collins nominace na cenu BAFTA. Za skvěle zvládnuté role ve filmech Opravdově, ąíleně, hluboce, Zavři mé oči a Robin Hood: Král zlodějů byl jmenován Evening Standard Film hercem roku. Za roli ve filmu Mesmer byl na festivalu v Montrealu jmenován Nejlepąím hercem.


Ve zcela odliąné poloze se předvedl v psychologickém dramatu Zavři mé oči (r. S. Poliakoff), v němľ ztělesnil finančníka Sinclaira Bryanta, který pomůľe své manľelce (Saskia Reevesová) vymanit se z incestního sourozeneckého vztahu. Účinkoval také v TV, např. jako host v epizodě Murder, Obliquely (Láska si nevybírá - ČTV; r. Alfonso Cuaron) z kriminálního seriálu Fallen Angels (Padlí andělé) a v seriálech Revolutionary Witness (Revoluční svědek) a Spirit of Man (Lidský duch).


Za titulní roli ruského ąarlatána a samozvaného mnicha Grigorije Rasputina v ľivotopisném TV snímku z produkce HBO Rasputin obdrľel Zlatý glóbus 1996, cenu Emmy 1996 a SAG Awards v kategorii Nejlepąí herec v hlavní roli. V Londýně inscenoval 1995 divadelní hru Zimní host, jejíľ film. verzí s Emmou Thompsonovou debutoval i jako film. reľisér. Na filmovém festivalu v Benátkách se tento film dostal do oficiálního výběru a získal na něm tři ceny, o něco později byl oceněn na Chicago Film Festival jako nejlepąí film. V roce 1991 se A. R. opět připomněl na divadle v Londýně a Edinburghu, kde účinkoval ve hře Toma Stopparda Tango.


V říjnu 1998 se představil po boku Helen Mirrenové jako Antonius na jeviąti londýnského Royal National Theatre v Shakespearově tragédii Antonius a Kleopatra. Od 1977 je jeho ľivotní partnerkou politička Rima Hortonová.


Rickman nedávno hrál na prknech West Endu v oceňované produkci s názvem Private Lives, který vzeąel z pera Noela Cowarda. Poté Rickman za výkon v těchto hrách získal ceny od Variety Club a Theatre Goers Awards v kategorii Nejlepąí herec a byl nominován na ceny Olivier a Evening Standard Awards. Neľ se hra přestěhovala z Albery Theatre na Broadway, byla stále vyprodaná a Rickman byl nominován na cenu Tony Award v kategorii Nejlepąí herec. Poté se vrátil do Londýna, aby pod vedením reľiséra Richarda Curtise natočil Lásku nebeskou a pro televizní kanál HBO film Something the Lord Made.


Alan Rickman se do podvědomí mnoha diváků dostal předevąím díky roli profesora Severuse Snapeho, kterého ztvárnil ve vąech dílech o Harrym Potterovi. Nejprve v roce 2001 ve snímku Harry Potter a kámen mudrců (r. Chris Columbus), následující rok v Harrym Potterovi a tajemné komnatě (r. Chris Columbus), roku 2004 v Harrym Potterovi a vězni z Azkabanu (r. Alfonso Cuarón) a následně v Harrym Potterovi a ohnivém poháru (r. Mike Newell, 2005)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Je tam chyba!

(Andy, 30. 11. 2008 12:11)

Jo měla bys to změnit!

sorry ,ale máš tam chybu

(Aninka, 7. 9. 2008 14:09)

Ahojíík pokud se koukáš na film Harry Potter nebo si vyděl minimálně jeden díl třeba 3 tak se tam dozvíš ,že Siriuse Blacka nehraje Alan Rickman ,ale Gary Oldman a Alan Rickman hraje slizkého prof. Severuse Snape!!A kdybys někdy chtěl/!a tak se jukni na moje stránky www.aninka1996.blog.cz tak papa jinak máš hezu blog :)

nic proti

(nikik, 3. 9. 2008 14:06)

Hele nic proti, ale Alan Rickman nehraje Siriuse Blacka, ale Severuse Snapea

Poznámka

(Vendy, 19. 7. 2008 19:48)

Alan ale nehraje Siriuse Blacka, tak proč máš v nadpise rubriky Alan Rickman alias Sirius Black?! Alan Rickman hraje Severuse Snapea. Kdyžtak se podívejte na mé stránky o HP - www.hpall.estranky.cz